انتخاب صفحه

غار تالاب گاوخونی

در فاصله ۲۵ کیلومتری از حاشیه شرقی تالاب گوخونی یک پدیده طبیعی بنام غار گاوخونی قابل مشاهده است که در دسته بندی جزءغارهای انحلالی محسوب شده وتوسط اهالی بومی ورزنه در چندین سال قبل کشف گردیداست . این غار توسط گروه غار نوردی نقش جهان به صورت تخصصی با سرپرستی آقای منصوری تحت یک برنامه اکتشافی مورخ ۹۴/۲/۱۰ مورد بازدید و ارزیابی قرار گرفت جنس غار از سنگ آهک و سنگ نمک تشکیل شده و عامل ایجاد آن حرکت آب به طرف پایین و  شیب تالاب گاوخونی بوده است دهانه ورودی غاربا یک شکاف عمودی به عمق تقریبی ۱۰ مترشروع شده وپس از یک راهرو کوتاه با یک شیب عمودی دیگر با عمق تقریبی۳ متر به یک تالار وارد می شود در مجموع ، این غار از چندین تالار بزرگ تشکیل شده و در قسمتی از دیواره آن که تقریباً روبروی راهرو ورودی قرار دارد یک حفره  قابل مشاهده است که پس از طی مسافتی در آن به شعبه های مختلف تقسیم شده و انتهای آن مشخص نیست ضمن اینکه به خاطرتنگ بودن حفره امکان عبور برای انسان وجود ندارد . این غارمی تواند کمک  شایانی به مطالعات تالاب گاوخونی در زمینه زمین شناسی و وضعیت آب و هوایی آن بکند که تاکنون در این خصوص مورد بررسی کارشناسان قرار نگرفته است . پیمایش غار با لوازم مخصوص غار نوردی و فقط توسط گروههای تخصصی غار نوردی و کوه نوردی امکان پذیر می باشد .

احمد شهباز ورزنه

IMG_2515a IMG_2598a

IMG_2602 IMG_2593 IMG_2595 IMG_2596 IMG_2559 IMG_2581 IMG_2588 IMG_2523 IMG_2549 IMG_2551 IMG_2612 IMG_2511

غارهای انحلالی:

شناخته شده ترین انواع غارها آنهایی هستند که به غارهای انحلالی معروفند. اکثر غارهای آهکی به دلیل انحلال سنگ ها به وسیله اسید ضعیف موجود در آب زیر زمینی ایجاد می شوند. با نفوذ آب زیر زمینی و آب حاوی املاح به اعماق زمین ، فضاهای خالی با انواع مختلفی از اشکال بلوری کربنات کلسیم اشغال می گردد. آب اسیدی که دارای محلول کربنات کلسیم است با عبور از بین سنگها به بی کربنات کلسیم تغییر ماهیت می دهد. این محلول اگر گاز دی اکسید کربن را از دست بدهد دوباره کربنات کلسیم آن رسوب می کند. کانی حاصل شده کلسیت است.
کانی های این محلول در مخل اتصالات ، گسل ها و بستر زمین رسوب می کنند. با گذشت زمان فضاهای خالی به حدی بزرگ می شوند که سیستمی حفره مانند را تشکیل می دهند. بعضی از انواع غارهای آهکی با اشکال زیبایی مزین شده اند که حاصل رسوب کلسیت در سقف ،دیواره و کف غار می باشند.