انتخاب صفحه

بخش مرکز ی استان اصفهان

بخش مرکزی اصفهان دارای وسعتی حدود۱۴۶۴ کیلومتر مربع می باشد که از شمال به شهرستان برخوار و میمه، از شرق به بخش کوهپایه و جلگه، از غرب به شهرستان خمینی شهر و فلاورجان، از جنوب به شهرستان شهرضا، از جنوب غربی به شهرستان مبارکه و از جنوب شرقی به بخش جرقویه سفلی محدود می باشد.
آب و هوای آن در مجموع معتدل خشک با تابستان های نسبتاً گرم و زمستان های نیمه سرد و میزان متوسط بارندگی ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیمتر و متوسط درجه حرارت سالیانه ۱۵ درجه سانتیگراد است.
بخش مرکزی اصفهان شامل ۶ دهستان به نام های براآن شمالی، براآن جنوبی، جی، کرارج، قهاب شمالی و قهاب جنوبی و۳ شهر به نام های بهارستان، قهجاورستان و خوراسگان و تعداد ۷۸ روستا و تعدادی مزرعه می باشد.
جمعیت بخش مرکزی در سرشماری ۹۰ بالغ ۲۰۹۷۰۴ نفر بوده است که در ۷۸ روستا و ۳ شهر در بخش مرکزی سکونت دارند، که جوانی جمعیت قابل توجه است.
محور عمده فعالیت اهالی، کشاورزی، صنعت و خدمات است از نظر کشاورزی بیش از ۶۰ % اراضی سطح زیر کشت شهرستان در بخش مرکزی است که به واسطه وجود رودخانه زاینده رود اهمیت زیادی دارد و مهمترین محصولات آن شامل غلات، چغندر قند،سیفی جات دانه های روغنی، حبوبات و همچنین علوفه های دامی به شمار می روند.
موقعیت صنعتی و کارگاهی: کارخانجات و کارگاه های متـعددی در شهرستـان اصفهان فعالیت دارد که ۸۰ % آن در بخش مرکزی
می باشد و صنایع دستی رایج در بین اهالی می توان به بافت قالی، گلیم و قالیچه اشاره نمود و صنایع دستی دیگری نظیر مینیاتور، قلمزنی، قلمکاری، زری بافی، میناکاری، تذهیب، منبت کاری، خاتم کاری متداول است.
تعدادی از مراکز مهم اقتصادی زیر بنائی و نظامی استان از قبیل سیلوهای ذخیره گندم، مرکز تکنولوژی هسته ای فرودگاه شهید بهشتی، پروفیل سپاهان پایگاه هوائی شهید بابائی، پایگاه هوانیروز، تعدادی از پادگان های مهم نظامی و سایت سازمان مواد زائد شهرداری اصفهان در محدوده این بخش مستقر می باشد.

اطلاعات جغرافیایی و جمعیتی بخش مرکزی اصفهـان

وسعت بخش ۱۴۶۴ کیلومتر مربع
تعداد شهر:۳ ، شامل بهارستان ، خوراسگان و قهجاورستان
تعداد دهستان : ۶ شامل قهاب جنوبی ، قهاب شمالی، براآن جنوبی ، براآن شمالی، کرارج و جی
تعداد روستا: ۷۸ روستای بالای یکصد نفر جمعیت و دارای شورای اسلامی و ۵ روستای کمتر از یکصد نفر جمعیت ( فاقد شورای اسلامی )

وضعیت دین و مذهب

دین اهالی بخش مرکزی اصفهان اسلام و مذهب آنان شیعه می باشد مردم بومی ساکن در این بخش افراد مذهبی بوده و در ماههای محرم و صفر با برگزاری مراسم عزاداری در سطح روستاها و حمل و نقل و علم معمولاً در هر روز از دهه اول محرم در یکی از روستاها اجتماع نموده و هئیت های مذهبی مراسم پر شور عزاداری سالار شهیدان را برگزار می نمایند.
در روز یازدهم محرم شاهد تجمع عزاداران حسینی و دسته جات مذهبی در امامزاده چهارمیان می باشیم که تعداد شرکت کنندگان قابل توجه می باشد. ضمناً مراسم تعزیه خوانی بصورت سنتی در بعضی از روستاها برگزار می گردد و در ماه مبارک رمضان نیز با اعزام روحانیون توسط سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه علمیه قم کلاس های قرآن و احکام و مراسم احیاء در مساجد و حسینیه ها برگزار می گردد.
ضمناً در شهرهای بهارستان و خوراسگان نماز سیاسی عبادی جمعه برگزار می شود.
اهالی بخش مرکزی در سال های دفاع مقدس در جبهه ها حضور فعال داشته و تعداد ۱۵۱ شهید گرانقدر تقدیم اسلام و انقلاب نموده اند و همچنین در عرصه های مختلف از جمله حضور در انتخابات و راهپیمایی در مناسبت های روز جهانی قدس و پیروزی انقلاب اسلامی حضور چشمگیر دارند.